Næste udsendelse: 16:00 14Nyheder (G)

TV i dag

  • 16:0014Nyheder (G)
  • 16:3014Nyheder (G)
  • 17:0017Nyheder
  • 17:3017Nyheder (G)
  • 18:0018Nyheder
  • 18:05Reportagen: Højskolen (G)I programmet om Bornholms Højskole skal vi møde 3 elever, som har hver deres grunde til at tage 30 uger på højskole. Vi skal møde forstanderparret Lillian og Axel, som har valgt en speciel og meget atypisk måde at lede højskolen på – og vi skal møde Karen, som har gjort køkkenet populært og berømt både inden og uden for skolens vægge
  • 18:30Danmark Rundt (G)Danmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 19:00En God Historie - Gustaf Munch Petersen (G)Der er gode historier overalt. De ligger bare og venter på at blive fortalt.
  • 19:3019.30Nyheder og vejret
  • 19:45Det sidste læs cement
  • 19:55Bornholm knokler - Nexø RedningsstationHvad laver de egentligt på Nexø Redningsstation? Og hvor svært er det, for en uøvet at overtage arbejdsopgaverne? I vores serie, Bornholm Knokler, tager vi ud og prøver mange forskellige jobs --- og finder ud af, hvad de indebærer.
  • 20:25Mellem osBornholms netværk for iværksættere Z-i -værk arrangerer onsdag 'kompetence-speed-dating'. Hør hvad dét går ud på, når to af arrangørerne gæster Mellem Os. Og så er der 'Ladywalk' den 27. maj til fordel for blandt andet scleroseforeningen.
  • 20:58Vejret (G)
  • 21:00Danmark RundtDanmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 21:30En God Historie - Ole Lund Kirkegaard (G)Der er gode historier overalt. De ligger bare og venter på at blive fortalt.
  • 22:0022Nyheder og vejret
  • 22:10Det sidste læs cement (G)
  • 22:30Mellem os (G)Bornholms netværk for iværksættere Z-i -værk arrangerer onsdag 'kompetence-speed-dating'. Hør hvad dét går ud på, når to af arrangørerne gæster Mellem Os. Og så er der 'Ladywalk' den 27. maj til fordel for blandt andet scleroseforeningen.
  • 22:55Bornholm knokler - Nexø Redningsstation (G)Hvad laver de egentligt på Nexø Redningsstation? Og hvor svært er det, for en uøvet at overtage arbejdsopgaverne? I vores serie, Bornholm Knokler, tager vi ud og prøver mange forskellige jobs --- og finder ud af, hvad de indebærer.
  • 23:20En God Historie - Ole Lund Kirkegaard (G)Der er gode historier overalt. De ligger bare og venter på at blive fortalt.
  • 23:45Det sidste læs cement (G)
  • 00:0022Nyheder og vejret (G)
  • 00:10Mellem os (G)Bornholms netværk for iværksættere Z-i -værk arrangerer onsdag 'kompetence-speed-dating'. Hør hvad dét går ud på, når to af arrangørerne gæster Mellem Os. Og så er der 'Ladywalk' den 27. maj til fordel for blandt andet scleroseforeningen.
  • 00:30Danmark Rundt (G)Danmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 01:0022Nyheder og vejret (G)
  • 01:11Tekstnyheder

Godmorgen Bornholm den 16. august 2012

I dag får vi sol i dagtimerne, men hen under aften kommer der skyer. Og senere på aftenen falder der måske en smule regn.
I dag kommer der først en del sol, men i løbet af dagen bliver det mere skyet. Temperaturerne når op omkring 20 grader og der kommer svag eller let vind, mest fra nordøst og øst. I aften bliver det skyet vejr og sidst på aften måske lidt regn af og til.

DAT flyver seks dobbeltture i dag. Den første som planlagt 6.45.

Færgen sejler fire dobbeltture mellem Rønne og Ystad i dag. Den første afgang er efter planen 6.30 fra Rønne.

Der er vejarbejde mellem Rønne og Aakirkeby på en flere kilometer lang strækning, hvor der er hastighedsbegrænsning.

I dag kl. 12 - 18 regn_dag 15° 5.7 mm rain Fra sydvest 5 m/s
I dag kl. 18 - 24 halvskyet_nat 11° 0 mm Fra sydvest 6 m/s
I nat kl. 00 - 06 halvskyet_nat 10° 0 mm Fra syd 7 m/s
I morgen kl. 06 - 12 halvskyet_dag 14° 0 mm Fra syd 7 m/s