Næste udsendelse: 10:30 19.30Nyheder og vejret (G)

TV i dag

  • 10:3019.30Nyheder og vejret (G)
  • 10:45Næste Uges TV (G)
  • 11:00Sprogblomster (G)TV 2/Bornholms sprogleg, hvor de to holdkaptajner Mogens Dam og Niels-Ole Blem dyster om at gætte hinanden ord fra det bornholmske ordlager. Seerne kan også gætte med.
  • 11:45Producenterne (G)Meget restriktive gødningsregler koster årligt dansk landbrug et milliard-beløb - og bornholmsk landbrug 30 millioner. Det viser landbrugets beregninger - og fysisk kan det mærkes hos svineproducent Steen Stender. Han må købe mere tilskudsfoder til sine grise, fordi hans korns kvalitet falder. Et resultat af stramme gødningsregler.
  • 12:00Danmark Rundt (G)Danmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 12:25Danmark Rundt fra ugen der gik (G)Danmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 15:35Julin møder Camilla Luise Dahl (G)
  • 16:15Bisonsafari (G)Alle søndagene i april kan du komme med på jagt efter fodspor og ekskrementer, når Naturbornholm arrangerer bisonsafari. Her kan man med en naturvejleder komme på gåtur på jagt efter de store bisonerne, der lever midt i Almindingen på Bornholm.
  • 16:30Beliggenhed (G)Kom med på besøg i tre meget forskellige huse til samme pris. 
  • 17:0017Nyheder
  • 17:3017Nyheder (G)
  • 18:0018Nyheder
  • 18:05Bornholm knokler - Schweisshundefører (G)Hvad laver en schweisshundefører egentligt? Og hvor svært er det, for en uøvet at overtage arbejdsopgaverne? I vores serie, Bornholm Knokler, tager vi ud og prøver mange forskellige jobs --- og finder ud af, hvad de indebærer.
  • 18:30Danmark Rundt (G)Danmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 19:00Tilbageblik (G)Bornholms Kunstmuseum bliver konkret i 1991, da vinderen af arkitektkonkurrencen bliver offentliggjort. Mange bornholmere protesterer fortsat, og der kommer også alternative forslag i spil. Men byggeriet fortsætter og bliver indviet i sommeren 1993 med kongelig pomp og pragt. Vi går i arkiverne og genoplever kunstmuseets turbulente tilblivelse.
  • 19:3019.30Nyheder og vejret
  • 19:45Næste Uges TV (G)
  • 19:55En dag i Danmark - 12.12.2012 (G)12. dec. 2012. Lastbilchaufføren fra Søndersø lever sin drøm ud. 366 maratons på et år i Næstved. Efter 17 års samliv er der bryllup i Holsterbro. En rottefænger på Bornholm med rottehunden Mini. En helikopterpilot fra Esbjerg venter. Blodbanken i Aalborg fejrer tapning nummer 100.
  • 20:58Vejret (G)
  • 21:00Danmark RundtDanmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 21:30En God Historie - Thorkild BjørnvigDer er gode historier overal. De ligger bare og venter på at blive fortalt.
  • 22:0019.30Nyheder og vejret (G)
  • 22:15Næste Uges TV (G)
  • 22:25En dag i Danmark - 12.12.2012 (G)12. dec. 2012. Lastbilchaufføren fra Søndersø lever sin drøm ud. 366 maratons på et år i Næstved. Efter 17 års samliv er der bryllup i Holsterbro. En rottefænger på Bornholm med rottehunden Mini. En helikopterpilot fra Esbjerg venter. Blodbanken i Aalborg fejrer tapning nummer 100.
  • 23:20En God Historie - Thorkild Bjørnvig (G)Der er gode historier overal. De ligger bare og venter på at blive fortalt.
  • 23:45Producenterne (G)Meget restriktive gødningsregler koster årligt dansk landbrug et milliard-beløb - og bornholmsk landbrug 30 millioner. Det viser landbrugets beregninger - og fysisk kan det mærkes hos svineproducent Steen Stender. Han må købe mere tilskudsfoder til sine grise, fordi hans korns kvalitet falder. Et resultat af stramme gødningsregler.
  • 00:0019.30Nyheder og vejret (G)
  • 00:15Næste Uges TV (G)
  • 00:25Danmark Rundt (G)Danmark Rundt, det regionale magasinprogram, der tager seeren med rundt i alle hjørner af landet. Alle ugens syv dage byder vi på de bedste, sjoveste og mest tankevækkende regionale historier.
  • 00:50Bandfight 2013 (G)Bandfigth med Weekend Amnesia, Capital Letters og Blame the tutor.
  • 01:0019.30Nyheder og vejret (G)
  • 01:15Næste Uges TV (G)
  • 01:45Tekstnyheder

Toppen af Bornholm i Rundetårn

Denne sommer bliver noget af Bornholms fineste kunsthåndværk udstillet i Rundetårn
Fra den 7 juli og to måneder frem til Rundetårn i praksis være en kunstnerisk ambassade for nogle af Bornholms dygtigste og højt anerkendte kunsthåndværkere.

Der er tale om en 10 års jubilæumsudstilling for ACAB - Arts & Crafts Association Bornholm. 48 af foreningens 63 medlemmer er repræsenteret med værker, der alle tager udgangspunkt i det hav, der omgiver Bornholm og som til stadighed er et vilkår for øboere.

Kunstnerne har valgt vidt forskellige måder at gribe sagen an på. Fra Lenny Goldenbergs finurlige stentøjstovværk med indskrevet maritim litteratur over Simon Lund Koefoeds skrøbelige porcelænsalger til Annemette Hjortshøjs sødmefyldte fabeldyr. Der er tale om kunst og kunsthåndværk af glas, keramik, metal, træ og tekstil.